Aktualności

Przedstawiciele instytucji zajmujących się dbaniem o bezpieczeństwo na drogach publicznych rozmawiali o współdziałaniu podczas wypadków drogowych. Dyskutowano nie tylko o jakości integracji, ale także o udzielaniu pomocy. Głos podczas rozmów zabrał dr Wacław Szetelnicki, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Legnicy, który badał aspekt psychologiczny zachowań ludzkich w niebezpiecznych sytuacjach.

 

O tym, jak człowiek zachowuje się podczas zagrożenia mogliśmy usłyszeć podczas debaty służb współpracujących ze sobą podczas zdarzeń drogowych. - Gdy podczas wypadku jest większa grupa osób to większe prawdopodobieństwo, że ktoś zareaguje - mówił dr Wacław Szetelnicki. Dodał ponadto, iż społeczeństwo ma dziwną naturę wywoływania do odpowiedzi. Nawiązał w ten sposób do sytuacji zagrożenia, kiedy należy konkretnie poprosić daną osobę o pomoc, a nie oczekiwać z góry tego od niej.

 

Podczas przedsięwzięcia przedstawiono m.in. zadania policji w czasie katastrof komunikacyjnych. Obiektem analizy były wypadki na autostradzie A4 z ostatnich lat. Przedstawione stenogramy rozmów z dyspozytorami innych służb nie kładą jasnego światła na dobrą współpracę. Taka konferencja ma za zadanie usprawnić integrację różnych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

 

Podczas wydarzenia obecni byli: przedstawiciele Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Legnicy, Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego we Wrocławiu, przedstawiciele gmin ościennych, Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Legnicy, przedstawiciele Urzędu Miasta w Legnicy, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych, przedstawiciele policji, przedstawiciele straży pożarnej oraz Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad.

Data publikacji: 26.06.2014r.

<< powrót