Budynek został wzniesiony w 1874 roku i początkowo służył jako Zakład Leczniczo-Kąpielowy. Podczas prac remontowych z pieczołowitością dbano by budynek zachował swój historyczny układ urbanistyczny, podkreślając jego walory architektoniczne.

Obiekt zlokalizowany jest w centrum miasta, w Dzielnicy Ochota, objęty ochroną konserwatora zabytków, w bezpośrednim sąsiedztwie parku i obiektów sportowych (stadion, korty tenisowe). Dużą zaletą usytuowania jest bliskość od Uczelni - około 10 minut pieszo od kampusu.

Akademik zajmuje powierzchnię 4 500 m2 i przeznaczony jest dla 161 studentów w nowocześnie wyposażonych pokojach jedno-, dwu-, trzy- i czterosobowych, która są umeblowane i wyposażone w sanitariaty oraz aneksy kuchenne.


W budynku tym znajduje się klub studencki, w którym organizuje się cyklicznie koncerty muzyczne. Akademik posiada jadalnie, wspólne pokoje do nauki, palarnie oraz pralnie. Można też korzystać z szerokopasmowego internetu.


Dom Studenta to jedyne takie miejsce w Legnicy, które jest obliczone na każdą kieszeń, funkcjonalne i nowoczesne wyposażenie zapewnia świetne warunki do nauki i pracy.
Kapituła XIV edycji Ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku” 26 sierpnia 2010 r. przyznała naszej Uczelni nagrodę za modernizację i adaptację budynku przy ul. Mickiewicza 10 na nowoczesny i funkcjonalny Dom Studenta.