Konfiguracja Outlook Express:
1. Pracę z Outlook Express’em rozpoczyna się od wprowadzenia swojej tożsamości, aby nasza poczta nie mieszała się z pocztą innych użytkowników komputera. W tym celu wybieramy opcję Plik, Tożsamości, Dodaj nową tożsamość lub Plik, Tożsamości, Zarządzaj tożsamościami, Nowa
2.
Wpisujemy
swoje imię (nazwę jaką uznamy za stosowną np. Mama, Tato, Jaś)
oraz zaznaczamy wymagaj hasła. Gdy program zapyta o nie, dwukrotnie wpisujemy hasło dla swojej tożsamości po to, aby nikt nie powołany nie mógł oglądać naszej poczty.
3.
Kolejna
czynność to wpisanie danych o swoich kontach e’mail’owych. Wybieramy opcję Narzędzia, Konta, Dodaj, Poczta. Włącza
się kreator, który pyta nas kolejno o podanie naszego imienia (i nazwiska),
adresu
e-mail’owego, nazwy serwera poczty przychodzącej i wychodzącej, hasła do
naszego konta na serwerze pocztowym (pozostawić zahaczoną opcję Zapamiętaj hasło)
4. Jeśli naszą pocztę odbieramy na kilku komputerach (np. i w domu i w pracy), należy wejść we właściwości konta i w zakładce Zaawansowane zaznaczyć Pozostaw kopie wiadomości na serwerze. Oczywiście konsekwencją takiego zaznaczenia będzie to, że od czasu do czasu sami będziemy musieli robić porządki w swojej skrzynce internetowej z poziomu przeglądarki.
Teraz czas na sprawdzenie poprawności ustawień konta. Wyślij wiadomość z załącznikiem wybierając opcję Wiadomość, Nowa Wiadomość np. do swojego kolegi/koleżanki. Spróbuj także odebrać pocztę z utworzonego konta.
5. Jeśli wiadomości zostały dobrze wysłane i odebrane można zapisać ustawienia swojego konta na dyskietce, aby korzystając z niej móc odebrać pocztę na dowolnym komputerze w sali. Włóż zatem swój nośnik do napędu , a następnie wybierz polecenie Narzędzia, Konta, zaznacz swoje konto pocztowe i kliknij przycisk Eksportuj. Wskaż jako miejsce eksportu lokalizację na swoim nośniku, dzięki czemu ustawienia Twojego konta zostaną na nim zapisane.
6. Zakończ pracę z Outlook Ekspressem. Przed zakończeniem pracy nie zapomnij o wylogowaniu swojej tożsamości, aby nikt nie powołany nie podglądał Twojej poczty
7. Usiądź przy innym komputerze. Uruchom Outlook Ekspress’a . Stwórz swoją tożsamość i zaimportuj ustawienia swojego konta z dyskietki wybierając Narzędzia, Konta, Importuj wskazując na dyskietkę jako miejsce skąd pobieramy informację o ustawieniach konta. Po zaimpotrowaniu odbierz swoją pocztę przy pomocy polecenia Narzędzia, Wyślij i odbierz, Odbierz wszystkie.
8. Przed zakończeniem pracy z Outlook Expressem nie zapomnij o wylogowaniu swojej tożsamości, aby nikt nie powołany nie czytał Twojej poczty.
9.
Wróć
do swojego komputera. Kolejną czynnością niech będzie wpisanie kilku adresatów
naszej poczty do Książki adresowej –
opcja Narzędzia, Książka adresowa, Nowy,
Nowy kontakt. Proszę zwrócić uwagę na możliwość tworzenia grup adresatów,
do których łatwo przydzielić wybrane osoby (ich adresy e-mail’owe oczywiście)
Jak widać zatem program Outlook Express daje nam szerokie możliwości uporządkowania adresatów naszej korespondencji., aby potem móc wysyłać korespondencję do wybranych grup adresatów.
10. Proszę zwrócić uwagę, że po zamknięciu Książki adresowej jej zawartość pojawia się w lewym dolnym rogu ekranu. Teraz wystarczy wykonać dwuklik na wybranym kontakcie (pojedynczym lub grupie adresatów), aby pojawiło się okienko Nowej wiadomości zaadresowanej do tej osoby/tych osób.
11. Teraz pozostała nam jeszcze subskrypcja grup dyskusyjnych. W tym celu wybieramy polecenie Narzędzia, Konta, Dodaj, Grupy dyskusyjne i podążamy za Kreatorem, który poprosi nas o podanie nazwy serwera grup dyskusyjnych. Po jej podaniu klikamy Zamknij i odpowiadamy twierdząco na pytanie o ściągnięciu nazw grup dyskusyjnych tego serwera. Czekamy dłuższą chwilę, aż staną się dostępne nazwy grup i oznaczamy klawiszem Subskrybuj te grupy, do których chcemy należeć. Po zamknięciu okna, z lewej strony pod skrzynkami odbiorczą, nadawczą itd. pojawią się nazwy subskrybowanych grup. Teraz mamy czas na poczytanie interesującej nas korespondencji usenetowej....
12. Przed zakończeniem pracy z Outlook Expressem nie zapomnijcie o wylogowaniu swojej tożsamości, aby nikt nie powołany nie czytał Twojej poczty.