Ćwiczenie z obróbki dokumentów wielostronicowych MSWord2010.

 

1.      Załóż na na swoim nośniku folder Dokumenty wielostronicowe i pobierz ze strony internetowej podanej przez prowadzącego zajęcia plik Praca dyplomowa.docx. Otwórz ten dokument i przeprowadź obróbkę tego tekstu wzorując się na materiale papierowym otrzymanym na zajęciach.

2.      Zacznij od sporządzenia strony tytułowej. W tym celu możesz samodzielnie sporządzić tę stronę albo skorzystać z dostępnego szablonu. Oto sposób postępowania w obu przypadkach:

Pierwszy sposób:

a)     ustaw się na początku 1-wszej strony i  klawiszem Enter  przesuń początek tekstu do  strony 2-giej,

b)     na wyczyszczonej pierwszej stronie umieść obramowanie strony, obiekt WordArt z tytułem  i nazwisko autora

            Posłuż się poleceniem Układ strony, Tło strony, Obramowanie stron, zakładka Obramowanie strony. Wybierz wzór obramowania wg własnego upodobania i Zastosuj go do Tej sekcji – tylko pierwsza strona. Obiekt WordArt można wstawić przy pomocy polecenia Wstawianie, Tekst,  WordArt.

 

Drugi sposób:

1.      ustaw się na początku 1-wszej strony i wybierz polecenie Wstawianie, Strony, Strona tytułowa i z dostępnych szablonów wybierz taki, który najbardziej Ci się podoba. Wypełnij go.

3.      W całym tekście zmień km2 na km2, zaznaczając „2” i posługując się poleceniem Narzędzia główne, Czcionka, Indeks górny.

4.      Nowe akapity rozpocznij od tabulatora (klawisz TAB) lub przesuwając suwak Wcięcie pierwszego wiersza na linijce górnej zawsze o tę samą odległość.  Zaznacz cały tekst pracy i wyjustuj go przy pomocy polecenia Narzędzia główne, Akapit, Wyjustuj.

5.      Pobierz na swój nośnik ze strony internetowej trzy pliki graficzne z flagami.

6.      Ustaw się w miejscu, gdzie ma być rysunek i wybierając polecenie Wstawianie,Ilustracje, Obraz wstaw go. Tak kolejno trzy obrazki. Zaznacz obrazek i wyśrodkuj go (Narzędzia główne, Akapit, Wyśrodkuj). Na zakładce Formatowanie, Rozmiar ustal jednakową wysokość poszczególnych obrazków (np. 6,5 cm). Na razie nie podpisuj rysunków.

7.      Umieść kursor po kolei w każdej z tabel i sformatuj ją przy pomocy polecenia Projektowanie, Style tabeli. Wybierz styl, który uważasz za najlepszy. Pamiętaj o odpowiednich zaznaczeniach w Opcjach stylu tabeli.

8.      Tekst tak rozmieść, posługując się klawiszem Enter, Del lub Backspace, żeby każdy z rozdziałów głównych zaczynał się od nowej strony. Zadbaj także o to by nie było tytułów podrozdziałów samotnie pozostających na końcu strony oraz pojedynczych liter na końcu linii (spacje twarde).

9.      Przejdź do opcji Wstawianie, Nagłówek, Edytuj nagłówek, a potem  Stopka, Edytuj stopkę. Zwróć uwagę na pojawiające się menu Projektowanie. Zdefiniuj nagłówek i stopkę wg wzoru papierowego. Aby pozbyć się nagłówka i stopki na pierwszej stronie w sekcji Opcje zahacz  Inne na pierwszej stronie. Numer strony w stopce wstaw przy pomocy polecenia Projektowanie, Nagłówek i stopka, Numer strony.

10. Nie zapomnij o wstawieniu w nagłówku  i stopce linii oddzielających jak we wzorze papierowym. Można to zrobić na dwa sposoby:

Ø  wstawiając linię o dowolnej grubości i kolorze przy pomocy opcji Wstawianie, Ilustracje, Kształty i wybierając linię prostą,

Ø  zaznaczając całą linię nagłówka i wstawiając tylko krawędź dolną obramowania akapitu w wybranym stylu (Układ strony, Tło strony, Obramowania stron, zakładka Obramowanie). Ten  sposób daje szersze możliwości, jeśli chodzi o styl linii. Analogicznie w stopce, lecz tu umieszczamy tylko linię górną z obramowania akapitu.

11. Aby wstawić automatycznie spis ilustracji musisz odpowiednio podpisać  obrazki. Należy to zrobić przy pomocy polecenia Odwołania, Podpisy, Wstaw  podpis, uprzednio ustawiając się pod obrazkiem.

12. Ustaw się na końcu pracy, najlepiej od nowej strony i wstaw automatycznie spis ilustracji wybierając polecenie Odwołania, Podpisy, Wstaw spis ilustracji, OK.

13. Aby wstawić automatycznie spis tabel należy podpisać  tabele przy pomocy polecenia Odwołania, Podpisy, Wstaw  podpis, uprzednio ustawiając się pod każdą z tabel.

14. Ustaw się na końcu pracy, i wstaw automatycznie spis tabel wybierając polecenie Odwołania, Podpisy, Wstaw spis ilustracji, OK.

15. Oznacz co najmniej 8 nazw geograficznych, które mają znaleźć się w indeksie alfabetycznym. W tym celu każdą z tych nazw (oczywiście po kolei) należy zaznaczyć i wybrać polecenie Odwołania, Indeks, Oznacz hasło i jeszcze raz Oznacz. W nawiasie klamrowym obok hasła pojawi się makro. Sprawdź w Podglądzie wydruku  (Przycisk pakietu Office, Drukuj, Podgląd wydruku) czy jest ono widoczne. Jak widać nie ma obawy, aby napis ten się wydrukował.

16. Przy pomocy polecenia Odwołania, Indeks, Wstaw Indeks, OK utwórz na pod spisem tabel indeks nazw geograficznych w dwóch kolumnach ze znakami wiodącymi w postaci kropek z numerami stron wyrównanymi do prawej.

17.  Teraz czas na utworzenie automatyczne spisu treści. W tym celu należy oznaczyć linie wchodzące w skład spisu treści. Każdą z linii oznaczamy jako Nagłówek 1, Nagłówek 2, Nagłówek 3 … przy pomocy opcji Narzędzia główne, Style i wybierając odpowiedni styl. Numery rozdziałów dopisujemy ręcznie. Zwróć uwagę, że styl pisma tytułów rozdziałów ulega zmianie na taki jak wybieramy. Jeśli chcielibyśmy uniknąć zmiany kroju pisma linii, która ma się znaleźć w spisie treści, należałoby ją oznaczyć posługując się poleceniem Odwołania, Spis treści, Dodaj tekst i wybierając odpowiedni poziom (Poziom 1 odpowiada Nagłówkowi 1, Poziom 2 odpowiada Nagłówkowi 2 itd.).

18.  Przejdź teraz do Widoku, Konspekt. W sekcji Narzędzia tworzenia konspektu wybierz Pokaż poziom: wszystkie poziomy, Poziom1, Poziom 2, Poziom 3. Zobacz efekt swojej pracy. Plusami są oznaczone linie wchodzące w skład spisu treści. W tym widoku można także oznaczać linie wchodzące do spisu.

19.  Przejdź z powrotem do Widoku, Układ Wydruku. Jeśli oznaczono już wszystkie linie wchodzące w skład spisu treści to czas na wstawienie tego spisu. W tym celu ustaw się na końcu tekstu i wybierz polecenie: Odwołania, Spis treści, Tabela automatyczna 1 lub 2, OK.